12 Grand Off, czyli Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata

„Plama” Gdański Archipelag Kultury (ul. Pilotów 11, Gdańsk Zaspa) zaprasza na pokaz nagrodzonych w 2018 roku Najlepszych Niezależnych Krótkich Filmów Świata: GRAND OFF.

Grand OFF to najważniejsza inicjatywa promująca kino niezależne w Polsce i jedna z najważniejszych tego typu inicjatyw na świecie. Celem festiwalu jest nagrodzenie wybitnych i wyjątkowych niezależnych produkcji filmowych. Realizację tego celu zapewnia skrupulatny proces nominacji zgłoszonych produkcji przez członków Kapituły Grand OFF - przedstawicieli środowisk filmowych niemal 30 krajów świata.


__________


PROGRAM:

Najlepszy scenariusz:
Ojciec Adana (Adnan's Father)
reż. S. Le Fanu / Dania / 25'


Uchodźca Sayid, syryjski lekarz, właśnie otrzymał pozwolenie na stały pobyt. Zmaga się z nauka języka i zachowaniem twarzy przed synem, który asymiluje się znacznie szybciej.


______________


Najlepszy Film Fabularny, Najlepsza Reżyseria: 
Przeniesienie (The Transfer)
reż. Michael Grudsky / Izrael / 25'13


Oficer Ezar i jego żołnierze dostają rozkaz przetransportowania więźnia. Podczas podróży eskaluje napięcie, co skłania młodego oficera do przekroczenia uprawnień.
Najlepsze Zdjęcia, Najlepszy Montaż:
Wewnątrz ścigam się (Inside Im Racing)
reż. Aleksander Szeser / Irlandia / 18'16


Autystyczny chłopiec zafascynowany sportami motorowymi, niespodziewanie znajduje sposób aby poddać próbie swoją pasję. Najlepsza Scenografia, Najlepsza Rola Męska:


Osobliwe zdolności Pana Mahlera (The peculiar abilities of Mr Mahler)
reż. Paul Philipp / Niemcy / 29'


NRD, rok 1987. Śledczy Magher, posiadający paranormalne zdolności, rozwiązuje sprawę zaginionego siedmiolatka. Mahler odkrywa fakt, który uczyni polityczną tragedię problemem politycznym.


_____________


Najlepsza Rola Kobieca: 
Myślę, że się w tobie podkochuję (I Think I Have a Crush on You)
reż. Maria Eriksson-Hecht / Szwecja / 9'05


13-letnia Nadia poznaje przez Internet swoją pokrewną duszę . Jednak, gdy rozmowy zakochanych zmierzają ku wymianie nagich zdjęć, William nie wydaje się już taki wrażliwy i uroczy.


_____________


Najlepszy Film Dokumentalny:
Abramek wrócił sam 
reż. Tomasz Wiśniewski / Polska / 45'


Henryk Prajs był ostatnim Żydem z Góry Kalwarii i Szwoleżerem z Suwalskiej Brygady Kawalerii z kampanii wrześniowej 1939. Przeżył wojnę i Holokaust, ale pozostał ze swoim życiem całkowicie sam.Najlepszy Film Animowany:


Koncert ognia (Concert of the fire)
reż. Mariia Konopatova / Rosja / 6'37 


Skrzypek w środku wojennej zawieruchy przygotowuje się na śmierć. Czy muzyka w sercu i skrzypce w dłoni pomogą mu stawić opór Śmierci.


______________


Najlepszy Film Polski:
Mleko 
reż. Urszula Morga / Polska / 15'18


Ewa zabiera córkę do domku nad jeziorem, aby przygotować jej urodzinowe przyjęcie. Julka bez zgody matki, zabiera ze sobą chłopaka. Kobieta otwarcie go nie lubi. Im bardziej się jednak stara, tym bardziej staje się oczywiste, że będzie musiała stoczyć walkę przede wszystkim ze sobą.


Wstęp Wstęp bezpłatny
Kategoria Film